Referencje
03.2021

Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej „Symfonia”, Katowice, Polska

Rozbudowana i zmodernizowana w 2007 r. najstarsza śląska uczelnia muzyczna – katowicka Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego, stanowi przykład doskonałego połączenia zabytkowych budynków uczelni z dobudowaną nowoczesną częścią obiektu, w skład której wchodzi m.in. biblioteka oraz sala koncertowa.

Projekt i jego realizację wyróżniono w licznych konkursach. W 2007 r. Centrum Nauki i Edukacji Symfonicznej otrzymało najważniejszą w Polsce nagrodę architektoniczną SARP (jako najlepszy obiekt wzniesiony ze środków publicznych), a w konkursie „Budowa Roku 2007” – Nagrodę I stopnia w kategorii „Obiekty rewitalizowane i modernizowane”. Za każdym razem komisje konkursowe podkreślały wzorcowe wpisanie architektury współczesnej w zabytkowe otoczenie.

Nie udałoby się osiągnąć tak doskonałego zespolenia kompleksu bez zachowania charakterystycznej elewacji z czerwonej cegły, do montażu której użyty został system JVA JORDAHL®.

Ciekawym pomysłem są tu pojedyncze cegły nieregularnie wystające na 2–3 cm na powierzchni całej fasady – przełamało to surowość bryły i nadało uczelni nowoczesny wygląd. Na głównej ścianie nad wejściem znajdują się zagłębienia symbolizujące kominy organów. Zastosowano tutaj prefabrykowane nadproża startowe, które stanowią oparcie dla całej fasady murowanej.

C

Newsletter

Bądź na bieżąco dzięki bezpłatnemu newsletterowi.

Formularz kontaktowy
+48 71 30 23 700
Top