Referencje
03.2021

Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej „Symfonia”, Katowice, Polska

Rozbudowana i zmodernizowana w 2007 r. najstarsza śląska uczelnia muzyczna – katowicka Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego, stanowi przykład doskonałego połączenia zabytkowych budynków uczelni z dobudowaną nowoczesną częścią obiektu, w skład której wchodzi m.in. biblioteka oraz sala koncertowa.

Projekt i jego realizację wyróżniono w licznych konkursach. W 2007 r. Centrum Nauki i Edukacji Symfonicznej otrzymało najważniejszą w Polsce nagrodę architektoniczną SARP (jako najlepszy obiekt wzniesiony ze środków publicznych), a w konkursie „Budowa Roku 2007” – Nagrodę I stopnia w kategorii „Obiekty rewitalizowane i modernizowane”. Za każdym razem komisje konkursowe podkreślały wzorcowe wpisanie architektury współczesnej w zabytkowe otoczenie.

Nie udałoby się osiągnąć tak doskonałego zespolenia kompleksu bez zachowania charakterystycznej elewacji z czerwonej cegły, do montażu której użyty został system JVA JORDAHL®.

Ciekawym pomysłem są tu pojedyncze cegły nieregularnie wystające na 2–3 cm na powierzchni całej fasady – przełamało to surowość bryły i nadało uczelni nowoczesny wygląd. Na głównej ścianie nad wejściem znajdują się zagłębienia symbolizujące kominy organów. Zastosowano tutaj prefabrykowane nadproża startowe, które stanowią oparcie dla całej fasady murowanej.

Newsletter

Bądź na bieżąco dzięki bezpłatnemu newsletterowi.

Top