Łączniki PFEIFER – szybki montaż prefabrykatów betonowych
W ostatnich latach buduje się coraz więcej obiektów logistycznych oraz hal przemysłowych – produkcyjnych i magazynowych. Znaczna część tych budynków wykonana jest w konstrukcji żelbetowej prefabrykowanej, łącząc zalety materiału, jakim jest beton, z korzyściami, które niesie technologia prefabrykowana. Dla inwestora, analizującego koszty utrzymania obiektu, najważniejsze są bardzo duża trwałość i ognioodporność żelbetu, który nie wymaga prac konserwacyjnych. Prefabrykacja umożliwia uzyskanie nie tylko projektowanej funkcji budynku (duża rozpiętość dźwigarów, wysokie słupy), lecz także gwarantuje błyskawiczne przeprowadzenie procesu inwestycyjnego, a przez to ograniczenie kosztów budowy i możliwość szybszego rozpoczęcia działalności przez inwestora.
Systemy łączników i akcesoriów PFEIFER
Sukces nie byłby możliwy bez systemu nowoczesnych łączników i akcesoriów wbudowanych w prefabrykaty, zapewniającego niezawodne połączenie elementów, a także ich bezpieczny transport i montaż. PFEIFER od wielu lat dostarcza doskonałej jakości kompletne rozwiązania, na które (w przypadku logistyki) składają się haki transportowe, środki podnoszenia i akcesoria towarzyszące, ułatwiające wbudowanie. Trzy główne grupy haków do podnoszenia (gwintowane, kulowe, pętle) sprawdzają się na każdym etapie funkcjonowania prefabrykatu – przy rozformowaniu, podnoszeniu i montażu. Bogaty asortyment haków sprawia, że możliwy jest transport każdego typu elementu (cienkościenne, niesymetryczne, etc.), a ich nośność sięga nawet 20 t.
Więcej o hakach PFEIFER przeczytasz tutaj: 👉 Haki transportowe PFEIFER
Połączenia prefabrykowanej konstrukcji – fundament i słup
W większości układów poprzecznych żelbetowych hal prefabrykowanych stosowane jest sztywne połączenie stopy słupa z fundamentem. Węzeł ten, kluczowy dla stateczności obiektu, można zrealizować na wiele sposobów:
- umieszczając słup w kielichu fundamentu;
- łącząc stopę ze słupem w zakładzie prefabrykacji (stoposłup);
- za pomocą prętów zbrojeniowych kotwionych w kanałach wytworzonych w słupie (tzw. wytyki);
- za pomocą systemowych łączników skręcanych.
Ten ostatni sposób, ze względu na wiele zalet, staje się standardem podczas wznoszenia szkieletowych konstrukcji prefabrykowanych. System PCC PFEIFER składa się z podpory słupowej zabetonowanej w słupie oraz kotwy fundamentowej z wystającym gwintem zewnętrznym, osadzanej w monolitycznej stopie fundamentowej. Połączenie odbywa się przez skręcenie za pomocą nakrętek i umożliwia precyzyjną rektyfikację słupa.
Więcej o systemie PCC PFEIFER przeczytasz tutaj: 👉 Podpory słupowe PFEIFER
fundamentowa PGS/H2-B
fundamentowa PGS/G1
System PCC PFEIFER – szybki i bezpieczny montaż
Bardzo istotnym aspektem, wyróżniającym to rozwiązanie, jest nośność montażowa połączenia, którą uzyskuje się bezpośrednio po skręceniu. Nie ma potrzeby stosowania dodatkowych rozpór montażowych. Po związaniu wysokowytrzymałej zaprawy, umieszczanej w przestrzeni między słupem i fundamentem, uzyskuje się w pełni nośne połączenie i możliwy jest montaż kolejnych elementów konstrukcji. Dzięki prostocie wykonania szybkiego, a zarazem bezpiecznego połączenia, znacznie skraca się czas realizacji stanu surowego, a dobór łączników za pomocą intuicyjnego programu obliczeniowego ułatwia pracę projektanta, dając mu gwarancję niezawodności w fazie montażu i eksploatacji obiektu.
Łączniki PCC PFEIFER do różnorodnych połączeń
Oprócz standardowego połączenia stopa-słup, łączniki PCC PFEIFER mogą być użyte także do wykonywania połączeń słup-słup oraz do ukształtowania sztywnego węzła pomiędzy słupem i ryglem.
Sprawne połączenie elementów prefabrykowanych
O szybkości wznoszenia konstrukcji hali decyduje sprawne połączenie wszystkich elementów składowych, dlatego każdy detal powinien być przemyślany, aby uniknąć pracochłonnych rozwiązań i niepotrzebnych przestojów w pracy dźwigu. Wspólnym elementem hal są podwaliny (najczęściej wykonywane jako ściany warstwowe z betonowymi częściami osłonowymi i nośnymi oraz izolacją termiczną pomiędzy nimi), dlatego duże znaczenie ma ich szybki sposób zamocowania.
Kątowniki montażowe
Najczęściej wystarcza połączenie słupa z podwaliną za pomocą systemowych kątowników przykręcanych do elementów (kotwy z gwintem lub szyny montażowej) zabetonowanych w prefabrykatach oraz połączenie w dolnej części podwaliny z trzpieniem i rurą karbowaną w fundamencie. Kątowniki mają otwory fasolkowe (w celu zapewnienia tolerancji montażowej) oraz „zębatą” powierzchnię (w celu przeniesienia sił poziomych).
W przypadku bardziej odpowiedzialnych złączy stosuje się połączenie ścian ze słupem z wykorzystaniem pętli linowych w zamkach dyblowych wypełnianych zaprawą. Kątowniki służą wówczas jedynie do stabilizacji ściany na czas montażu do momentu związania zaprawy w złączu.
Więcej o kątownikach przeczytasz tutaj: 👉 Katowniki montażowe PFEIFER
Płyty kotwiące APL
Uniwersalnym uzupełnieniem akcesoriów zabetonowywanych w elementach prefabrykowanych są płyty kotwiące APL PFEIFER, w postaci blachy stalowej z dospawanymi do niej trzpieniami główkowymi. Są one doskonałą systemową alternatywą dla indywidualnie projektowanych marek z dospawanymi prętami zbrojeniowymi.
Więcej o APL PFEIFER przeczytasz tutaj: 👉 Pytki kotwiące PFEIFER
Niekiedy w halach prefabrykowanych pojawiają się stropy (na części lub całości obiektu), często z płyt TT z uwagi na ich dużą nośność oraz możliwość wykonywania otworów w półkach płyt. Do oparcia płyt na podciągach stosuje się systemowe podkłady stalowe PS-A PFEIFER zdolne do przenoszenia obciążeń w fazie montażowej (ciężar własny płyty oraz mokrego nadbetonu) oraz eksploatacyjnej (obciążenia stałe od warstw wykończeniowych i obciążenie użytkowe). Ich użycie eliminuje wykonanie pracochłonnych wsporników w podciągach lub ścianach i zapewnia redukcję mimośrodu oparcia stropu na podporze.
Więcej o podkładach stalowych przeczytasz tutaj: 👉 Podkłady stalowe PFEIFER
Sprawdź ofertę łączników PFEIFER
Przedstawione przykłady zastosowania systemowych łączników w nowoczesnych konstrukcjach hal prefabrykowanych to tylko fragment bogatej oferty PFEIFER, która od lat wspiera proces rozwoju budownictwa prefabrykowanego, oferując optymalne rozwiązania połączeń elementów pod względem ekonomii, minimalizacji nakładów pracy oraz trwałości i niezawodności.
Więcej o produktach PFEIFER przeczytasz tutaj: 👉 Połączenia PFEIFER
Artykuł publikowaliśmy w “Materiałach budowlanych”: 👉 Nowoczesne prefabrykowane obiekty szkieletowe