Nowoczesne elewacje klinkierowe

Elewacje to ta część projektu architektonicznego, która nadaje każdej inwestycji indywidualnego charakteru. To właśnie one tworzą klimat miejsc, stając się ich wizytówką.

Dlatego dążąc do połączenia funkcjonalności budynku z jego estetyką, architekci wciąż zaskakują swoimi projektami nowoczesnych, przyciągających wzrok elewacji.

Ściany trójwarstwowe z cegły klinkierowej

Wraz z rozwojem technologii, elewacje stały się bardziej zróżnicowane – od klasycznych tynków, przeszkleń, wykończeń z egzotycznego drewna, kamienia czy stali, aż po beton architektoniczny i szeroką gamę tworzyw sztucznych. Jest jednak materiał, po który architekci sięgają od dekad i prawie zawsze powstaje coś wyjątkowego – klinkier.

Ściany trójwarstwowe wykonane z użyciem cegły klinkierowej są konstrukcjami niezwykle funkcjonalnymi. Co więcej – dzięki temu, że materiał jest w 100% naturalny, odporny na większość czynników atmosferycznych oraz uszkodzeń mechanicznych, elewacje są trwałe i nie wymagają przez lata dodatkowych nakładów finansowych. Poza tym ważną zaletą wentylowanych ścian trójwarstwowych jest także bardzo dobra izolacja termiczna i akustyczna. W budynkach zaprojektowanych w takiej technologii łatwo utrzymać jest odpowiedni mikroklimat – czujemy się w nich dobrze.

Ekonomia

Powszechną opinią jest wysoki koszt takiej inwestycji. Jednak, jeżeli spojrzymy na temat nieco szerzej, bilans może być dużym zaskoczeniem.

Do kosztów realizacji elewacji z cegły klinkierowej zaliczamy nie tylko koszty samego materiału, ale także te związane z wyborem wykonawcy oraz dostawcy systemu do podwieszenia. Im bardziej skomplikowana geometrycznie fasada, tym koszty są wyższe. Poniesione na tym etapie wydatki zwracają się jednak w czasie eksploatacji obiektu. Niska nasiąkliwość klinkieru sprawia, że elewacja nie brudzi się, a co za tym idzie – nie ma konieczności odświeżania jej co kilka lat. Właściwości cieplne przegrody znacznie obniżają koszty eksploatacji w późniejszych latach – w szczególności koszty ogrzewania.

Estetyka

Dla inwestora nie bez znaczenia jest również fakt, że budynki z elewacją klinkierową są postrzegane jako eleganckie i bardziej prestiżowe.

Większości z nas elewacje klinkierowe kojarzą się z budynkami w kolorze potocznie nazywanym „ceglanym”. Nic bardziej mylnego. Na naszym rynku dostępne są cegły klinkierowe w szerokiej palecie barw i faktur. Możemy je uzyskać, wykorzystując różne gatunki glin i techniki wypalania. Również geometria dostępnych na rynku cegieł jest bardzo zróżnicowana. Dzięki temu architekci mają nieograniczone możliwości i coraz częściej z nich korzystają.

Akademik na Morasku, Poznań

Akademik na Morasku z jasną cegłą klinkierową

Doskonałym przykładem realizacji nowoczesnych elewacji klinkierowych, gdzie wykorzystano jasną cegłę, jest dom studencki Meteor na terenie poznańskiego kampusu Morasko.

Oddany do użytku w 2023 r. pięciokondygnacyjny budynek wykonano jako atrialny, z dziedzińcem pełniącym funkcje rekreacyjną i usługową. Duże przeszklone łączniki, przejścia w formie tuneli i zróżnicowana geometria poszczególnych elewacji w połączeniu z jasną cegłą przełamaną ciemnym wykończeniem przydają rozległej bryle akademika swoistej lekkości.

Tego typu realizacje są swoistym testem dla oferowanych na naszym rynku 👉 systemów do podwieszania elewacji klinkierowych. W tym zadaniu projektowaliśmy podparcia prawie każdego typu – od prostych podparć startowych, standardowych nadproży okiennych i zwykłych dylatacji, po dość wyszukane przewieszenia, podparcia w miejscach dylatacji czy ich nietypowe lokalizacje.

👉 Nasze systemy sprawdziły się tu znakomicie. Elastyczność i różnorodność typów konsol umożliwiły realizację każdego aspektu i detalu projektu architektonicznego bez konieczności stosowania specjalnych rozwiązań. Udało się również spełnić wymogi architektów odnośnie estetyki – system po wykonaniu elewacji pozostał niewidoczny.

Docelowo w Meteorze zamieszka 400 osób, dla których ciekawie zaprojektowany i zagospodarowany dziedziniec budynku, podkreślony przez ciepły materiał fasad, będzie idealnym miejscem do spędzania wolnego czasu.

Hala sportowa przy XII LO, Wrocław

Odważna stylistyka sali sportowej

Drugim przykładem obiektu z dość odważnym rozwiązaniem w kwestii kolorystyki cegły klinkierowej jest Hala Sportowa XIII LO przy ul. Haukego-Bosaka we Wrocławiu. Również i tu dostarczaliśmy system i projekt podwieszenia elewacji klinkierowej.

Nadzorowany przez Zarząd Inwestycji Miejskich budynek hali jest rozbudową istniejącego w bezpośrednim sąsiedztwie liceum ogólnokształcącego. Oba budynki połączono ze sobą łącznikiem, który umożliwia uczniom przemieszczanie się między nimi bez wychodzenia z placówki. To bezpieczne i praktyczne rozwiązanie.

Kubatura budynku wydaje się prosta. Siedmiokondygnacyjny kompleks sportowy zaprojektowano na bazie prostokątnej bryły. Ograniczeniem dla architektów były kamienice i zwarta zabudowa w tym rejonie miasta. Jest jednak coś, co nie pozwala przejść obok budynku obojętnie – biały kolor użytej cegły klinkierowej.

Bardzo odważna stylistyka nowoczesnego obiektu usytuowanego w sąsiedztwie zabytkowych budynków sprawia, że hala sportowa wydaje się wybudowaną w tym miejscu przez pomyłkę. Budowla nie nawiązuje do architektury otoczenia. Gładkie powierzchnie ścian klinkierowych zostały wymurowane z białej cegły. Powierzchnię miejscowo zaburzają dość luźno rozmieszczone wstawki z cegły o odmiennej strukturze – również w białym kolorze. W narożniku jednej z elewacji umieszczono niewielki wątek przestrzenny.

Wszystkie elementy architektury zostały tu dokładnie przemyślane, aby dzięki temu kontrastowi pomiędzy budynkiem a otoczeniem obiekt przyciągał uwagę przechodniów.

Zostało to dostrzeżone przez Stowarzyszenie Architektów Polskich i wyróżnione nagrodą w kategorii „Najlepszy budynek biurowy, oświaty i administracji w 2023 roku”. Dlatego tym bardziej jako firma jesteśmy dumni z tej realizacji.