Liny stalowe do pracy w niskich temperaturach

Zimą zakładamy ciepłe swetry i pijemy gorącą herbatę, aby czuć się lepiej i pracować wydajniej. Niestety nie mogą tego zrobić maszyny pracujące na zewnątrz. Śnieg, mróz i oblodzenie potrafią przysporzyć problemów nawet najlepszym operatorom. Jak zatem pracować linami stalowymi, by w zimowych warunkach działały bez zarzutu?

Praca maszyn i urządzeń wyposażonych w liny stalowe w warunkach niskich temperatur wymaga szczególnej uwagi oraz odpowiedniego przygotowania. Standardowe liny stalowe są przystosowane do pracy w temperaturach dochodzących do -40°C, co w większości przypadków jest wystarczające, zwłaszcza na terenie Polski. Jednak samo przystosowanie lin do takich warunków nie zawsze gwarantuje ich niezawodność w praktyce.

Problemy eksploatacyjne w ujemnych temperaturach

Zdarza się, że z powodu nieprawidłowego postępowania z linami stalowymi w niskich temperaturach linę trzeba wyłączyć z eksploatacji. Operatorzy oraz konserwatorzy żurawi wieżowych czasami zgłaszają problemy, które występują podczas prób porannych rozruchów w czasie mrozów. Pamiętam sytuację, która zdarzyła się na jednej z budów w Polsce, kiedy operator, zaczął pracę od „złej strony”, po czym zauważył, że zblocze hakowe spadło na plac budowy w wyniku zerwania się liny – mówi Paweł Michałkiewicz, kierownik projektu Liny w PFEIFER.

Niestety nie istnieje żadna specjalna lina, którą moglibyśmy traktować jak zimową oponę. Możemy wymienić jednak kilka spraw, na które warto zwrócić uwagę, aby dobrze przygotować się do cięższych warunków pracy.

Zasady eksploatacji lin w niskich temperaturach

Specjaliści PFEIFER przygotowali listę kilku ważnych punktów, które pomogą wyrobić sobie proste nawyki, by przejść przez okres zimowy bez większych problemów.

Istotna pozycja zblocza na koniec pracy

Zblocze powinno być pozostawione kilka metrów poniżej skrajnego górnego położenia. W przypadku wystąpienia nocnych przymrozków elementy prowadzące linę mogą zamarznąć, zostać pokryte śniegiem lub lodem, co uniemożliwi opuszczenie zblocza na drugi dzień rano. W efekcie lina zacznie odwijać się z wciągarki, a po uwolnieniu zblocza może dojść do gwałtownego obciążenia liny, co grozi jej uszkodzeniem. Pozostawienie zblocza poniżej skrajnej górnej pozycji umożliwi wykonanie pierwszego ruchu w górę (czyli nawinięcia pewnego odcinka liny na bęben wciągarki podczas rozruchu) i odlodzenie liny oraz elementów układu olinowania.

Kontrola elementów układu olinowania

Kluczową czynnością jest regularna obserwacja elementów, po których porusza się lina, takich jak koła, rolki, i prowadniki. Elementy te muszą obracać się swobodnie, a wszelkie oblodzenie czy unieruchomienie należy usuwać. Ich prawidłowe funkcjonowanie ma istotny wpływ na żywotność liny.

Charakterystyka smaru do lin

Należy również zwrócić uwagę na charakterystykę stosowanego smaru do lin. Powinien być on przystosowany do użytkowania w niskich temperaturach. Smar o nieodpowiedniej specyfikacji może zimą tracić swoje właściwości smarne i tym samym przyczyniać się do niepożądanych efektów tarcia, które przyspieszą zużycie liny.

Inspekcja punktów i zakończeń, gdzie lina jest mocowana do maszyny

Wszystkie miejsca mocowania lin, zwłaszcza takie jak zamki klinowe, tuleje czy kieszenie, należy regularnie kontrolować w trakcie trwania niskich temperatur. Są to miejsca szczególnie narażone na uszkodzenia związane z utratą elastyczności liny w wyniku eksploatacji w niskich temperaturach.

Podsumowanie

Zima to czas zwiększonego ryzyka uszkodzeń lin stalowych spowodowanych mrozem i oblodzeniem. Odpowiednie przygotowanie, regularne kontrole oraz stosowanie właściwych materiałów eksploatacyjnych pozwolą na bezpieczną i efektywną pracę w trudnych warunkach. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub pytań dotyczących pracy lin stalowych w specyficznych warunkach, należy konsultować się z producentami lub specjalistami w tej dziedzinie.

Więcej m.in. o prawidłowej eksploatacji i konserwacji li stalowych przeczytasz tutaj: Liny stalowe splotkowe – instrukcja eksploatacji

(Artykuł ukazał się na portalu www.dzwignice.info: 👉 Liny stalowe do pracy w niskich temperaturach).