Jak zainstalować linę stalową w suwnicy, dźwigu czy żurawiu?

Prawidłowa instalacja lin stalowych jest kluczowym elementem zapewnienia bezpieczeństwa, trwałości i wydajności urządzeń dźwignicowych. Aby uniknąć potencjalnych zagrożeń i kosztów związanych z niepoprawną instalacją liny, użytkownicy i technicy odpowiedzialni za usługi serwisowe powinni być odpowiednio przeszkoleni oraz świadomi obowiązujących procedur i norm.

Instalacja liny za pomocą pończoch stalowych

Jest wiele sposobów na prawidłowy montaż 👉 lin. Jednak najważniejszą sprawą w trakcie instalacji jest ochrona nowej liny przed uszkodzeniami związanymi z trwałym jej połączeniem ze starą liną (np. przy pomocy spawarki). Takie połączenie lin wiąże się z ryzykiem wprowadzenia niepożądanych skrętów w nowej linie, co z kolei może spowodować skręcanie się zblocza i finalnie doprowadzić do przedwczesnego uszkodzenia instalowanej liny już w trakcie montażu.

Alternatywą dla trwałego połączenia lin jest wykorzystanie sprawdzonego i bezpiecznego rozwiązania, jakim są 👉 pończochy stalowe, czyli specjalne plecione siatki stalowe służące do podtrzymywania, przeciągania czy wciągania lin i kabli.

Pończochy stalowe dają możliwość połączenia instalowanej liny z liną pomocniczą, w efekcie czego powstaje elastyczne i bezpieczne połączenie pomiędzy tymi dwoma linami. Jest ono niezbędne do przeprowadzenia liny przez cały układ olinowania, szczególnie przez te miejsca, gdzie jest ograniczona przestrzeń, np. pod obudowami, jeżeli nie ma możliwości ich demontażu.

Etapy instalacji lin przy pomocy pończoch stalowych

Proces samej instalacji lin przy pomocy pończoch stalowych ma kilka etapów.

Pierwszy etap to dobór samej pończochy – jej rozmiaru w zależności od średnic lin (nowej liny oraz liny pomocniczej używanej podczas instalacji). Jeżeli instalacji 👉 liny dokonujemy za pomocą liny np. tekstylnej, na którą nie będziemy zakładali pończochy, wówczas pończochę dobieramy tylko do nowej liny, a następnie linę pomocniczą łączymy z pończochą stalową.

Drugim etapem jest zaplanowanie przebiegu instalacji liny – tego, od której strony będziemy zaczynali i gdzie będzie się znajdował bęben transportowy z nową liną. Następnie należy prawidłowo zainstalować pończochy na obu linach (lub jednej linie – w zależności od tego, jakiej liny używamy do instalacji jako pomocniczej).

Do wyboru mamy kilka wariantów połączeń lin za pomocą pończoch, np. dla lin nieodkrętnych, stosowanych zazwyczaj w żurawiach samojezdnych oraz wieżowych, odpowiednim połączeniem będzie krętlik znajdujący się pomiędzy pończochami. Jego zastosowanie warunkuje sama konstrukcja liny. Natomiast przy instalacji lin np. do suwnic wystarcza już elastyczne połączenie pończoch za pomocą linki stalowej o odpowiedniej nośności.

Warto wspomnieć, że 👉 pończochy stalowe są produktami wielokrotnego użytku. Można je stosować tak długo, aż nie ulegną uszkodzeniu. Przed każdym użyciem muszą jednak zostać poddane dokładnej kontroli. Jeżeli znajdziemy pęknięte druty lub splotki, ewentualnie deformację samej pończochy czy też kauszy, która może znajdować się na jej końcu, wówczas taka pończocha nie może być wykorzystana i powinna zostać poddana procesowi utylizacji.

Pończocha stalowa

Inne sposoby instalacji lin

Do instalacji lin, których ciężar przekracza nośność stalowych pończoch, możemy wykorzystać oczka wciągowe przymocowane do ich końców przez producenta. Są to specjalne rozwiązania, które mają określoną nośność, dlatego bardzo ważny jest proces ich instalacji na linach. W firmie PFEIFER jest on opisany w specjalnych procedurach, a osoba wykonująca takie prace musi posiadać aktualny certyfikat uzyskany w oparciu o wykonanie i ocenę próbki poddanej testom laboratoryjnym.

Można czasami spotkać rozwiązania wykonane „własnym sposobem”, gdzie np. oczko wciągowe zostaje zastąpione nakrętką o odpowiedniej średnicy. Trzeba jednak podkreślić, że instalacja lin o dużym ciężarze z wykorzystaniem tego typu nieprofesjonalnych rozwiązań niesie ze sobą ryzyko utraty mienia, zdrowia, a nawet życia.

Instalacja liny – dobre praktyki

Bez względu na sposób montażu należy zawsze przestrzegać kilku kluczowych zasad, dzięki którym ryzyko uszkodzenia liny zostanie zminimalizowane:

  1. Nigdy nie należy łączyć ze sobą w trwały sposób starej liny z nową (np. przy pomocy spawarki). Takie połączenie lin wiążę się z ryzykiem wprowadzenia niepożądanych skrętów w nowej linie, co z kolei może spowodować skręcanie się zblocza i finalnie doprowadzić do przedwczesnego uszkodzenia instalowanej liny.
  2. Zawsze należy przestrzegać zasad związanych z identyfikacją elementów nośnych, których używamy w trakcie instalacji liny, takich jak: pończochy stalowe, krętliki czy łączniki. Każdy z tych elementów musi mieć identyfikowalną siłę nośną czy dopuszczalne obciążenie robocze.
  3. Przed każdym użyciem gotowego zestawu do instalacji lin (np. w postaci pończochy stalowej) należy dokonać oceny wzrokowej, czy jego elementy nie są uszkodzone i nie powinny zostać wyłączone z eksploatacji.

Więcej informacji na temat instalacji z wykorzystaniem pończoch stalowych 👉 Instrukcja obsługi pończoch stalowych do instalacji lin w układzie olinowania(rozdział 4.2).

  1. W trakcie instalacji należy bezwzględnie przestrzegać zasad związanych z rozwijaniem liny z bębna transportowego – zwłaszcza tych związanych z kierunkiem rozwijania liny czy zachowaniem minimalnej odległości bębna transportowego od pierwszej rolki.

Więcej informacji w instrukcji 👉 Liny stalowe splotkowe PFEIFER (rozdział 4.5).

Jeżeli są Państwo zainteresowani zakupem pończoch stalowych oraz szczegółami związanymi z instalacją lin, zapraszamy 👉 do kontaktu ze specjalistami firmy PFEIFER.

(Artykuł opublikowaliśmy również na portalu www.dźwignice.info)