Belki Hybridbeam® w budownictwie zrównoważonym

Lekkie i przyjazne środowisku drewno, wysokiej jakości prefabrykowany beton i belka Hybridbeam® – połączenie tych elementów umożliwia osiągnięcie w budownictwie harmonii z naturą. Konstrukcje z wykorzystaniem belek hybrydowych do wsparcia zespolonych stropów drewniano-betonowych to coraz bardziej popularny wariant realizacji obiektów budowlanych.

Współcześnie projektowana nowoczesna przestrzeń musi łączyć w sobie aspekt użytkowy i estetyczny, pozostając jednocześnie w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Zastosowanie ekologicznego, ciepłego i akustycznego materiału, jakim jest drewno, stwarza doskonały klimat dla funkcjonowania człowieka.

Przykładem takiego nowoczesnego obiektu, którego konstrukcja łączy w sobie zalety drewna i betonu, jest kilkukondygnacyjny budynek biurowy realizowany w Linzu (Górna Austria) przez firmę SWIETELSKY AG. Dzięki wykorzystaniu właściwości zespolonych stropów żebrowych drewniano-betonowych oraz hybrydowych belek zespolonych Hybridbeam®, budynek wznoszony jest błyskawicznie, bez dodatkowego podparcia montażowego, podobnie jak konstrukcje prefabrykowane. W obiekcie jedynym elementem betonowym wylewanym na budowie są sztywne trzony klatek schodowych. Zewnętrzne słupy nośne zaprojektowano i wykonano również w konstrukcji drewnianej

Wsparcie elementów stropu zespolonego drewniano-betonowego na belkach Hybridebam® zrealizowane jest w taki sposób, aby zlicować ze sobą dolną krawędź obu elementów. Dzięki temu uzyskuje się rytmicznie rozstawioną strukturę nośną.
Tego typu konstrukcja charakteryzuje się optymalną masą własną. Łącząc pięciokrotnie lżejsze od betonu drewno z masywnym żelbetem unika się niekorzystnych drgań własnych stropu. Niski ciężar obiektu korzystnie wpływa na wymiary jego fundamentu. Wyniki analizy koniecznej ilości CO2 dla wzniesienia budynku wypadają bardzo korzystnie, spełniając założenia strategii zrównoważonego budownictwa.
Obiekt harmonijnie wpisuje się w otaczającą go zabudowę Linzu, stanowiąc przykład przemyślanej i funkcjonalnej architektury oraz konstrukcji.